KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Öğrenimini yurt dışında görmüş ve uzun yılları yurt dışında çalışmış biri olarak bu araştırma dikkatimi çekti. Türkiye’den her yıl 55 bini aşkın öğrenci eğitim için yurt dışına gidiyormuş. Benim de tercihim olan İngiltere de en çok tercih edilen ülkelerden biriymiş… Teknoloji, sistem benim sektörümle pek alakalı olmasa da yurt dışı eğitim tecrübemle ilgili olduğu için bu araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim.

 

Yurt dışında eğitim gördüğümü ve uzun yıllar yurt dışında çalıştığımı kiminle paylaşsam ‘Benim de hayalim ya ben de gitmek istiyorum’ diyor. Kiminin ekonomik, kiminin manevi birçok sebebi var tabi ki. Ben bir eğitim programı kapsamında gidip orada hem çalışıp hem okumuştum. Yazsam kitap olur ama şuan araştırmayla ilgili detayları vermek istiyorum 😊

Türk öğrenciler en çok ekonomi ve işletme eğitimi almak için İngiltere, ABD ve Kanada üniversitelerine öncelikli yöneliyorlarmış. Mühendislik eğitimi almak isteyenlerinse öncelikli tercihi Almanya oluyormuş.  Son dönemde uygun fiyatları ve yaşam koşulları nedeniyle sınavsız olarak mühendislik eğitimi veren Polonya, Macaristan ve Malta üniversiteleri de öne çıkıyor. Türk öğrenciler alan tercihlerinde ise üniversitelerin “Psikoloji, Dijital Pazarlama, Bilişim Teknolojileri, Mimarlık ve Uluslararası Hukuk” bölümlerine de ilk sıralarda yöneliyorlar.

Uzmanların önerisi yurt dışı eğitim konusunda öncelikli dikkat edilmesi gerek konunun Güvenilirlik ve doğru tercihler yapılması yönünde… Yıllık toplam maliyetler gidilen ülkeye göre değişiklik gösteriyor, bazı ülkelerin yasal olarak part time çalışma olanakları da oluyor. Hatta İngiltere eğitimlerin tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma olanağı bile sağlıyor.

Yurt dışı eğitimleriyle ilgili merak ettiklerinizi bana yazabilirsiniz, elimden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışırım.

sevgiler

Yurt dışında eğitim mi almak istiyorsunuz?