KİŞİSEL BLOG

Günümüzde sosyal medya platformları herkes için büyük önem taşıyor. Twitter, Instagram, Facebook gibi platformlarda takipçi kasmaya çalışırken akıl sağlığını yitiren bile var… Bu yazımızda Twitter’da nasıl takipçi kasılır, Twitter takipçi arttırmayı nasıl kolay yoldan yapabilirsiniz bunları konuşacağız.

 

Sosyal medyanın popüler araçlarından biri olan Twitter, gün geçtikçe daha fazla önemli hale geliyor. Son dönemlerde ağırlıklı olarak haber paylaşımları için kullanılsa da aslında firmalar açısından oldukça önemli bir platform… Twitter’da markanız ya da şahsi hesabınız olsun yine de popüler olmak, tanınır olmak markanıza satış imkanı size de güzel iş birlikleri imkanı getirecektir.

 

Twitter takipçi artırma yolları nelerdir?

 

Twitter’da takipçi artırmak için elinizden geleni yapıyorsunuz ama bir türlü sonuç alamıyor musunuz? Twitter’da takipçi arttırabilmeniz için eğer hileli bir yol seçmiyorsanız organik bir artış istiyorsanız sabır, zaman ve emek gerekiyor. Hedef kitle ile etkileşim sağlayacak paylaşımlar yapılmalı ve bunlarda dikkat çekici hastagler ile desteklenmelidir. Renginden, görseline, tasarımına kadar profil önemsenmeli ve kişisel olsun kurumsal olsun stratejik twitler, kaliteli görsellerle bir bütün halinde atılmalıdır. Twitter’da takipçi artırma için düzenli, etkileşimli paylaşımlar yapmak ve geri bildirimleri önemsemek gerekir.

 

 • Paylaşacağınız tweetleri iyi ayarlayın ne çok sık ne de çok az olmalı mutlaka dengeli paylaşımlar yapmalısınız. İdeal olan günde ortalama 3-4 paylaşım yapmak ve bunu günün farklı zamanlarına yaymaktır.
 • Paylaşımlarınızda mutlaka görsel kullanın, görselle yapılan paylaşımlar görselsiz paylaşımlara göre çok daha fazla etkileşim, beğeni ve yorum alıyor.
 • Twitter’da hashtag! Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Twitter’da da insanların sizi görebilmesi ve fark edebilmesi için hashtag yani etiket çok önemli.
 • Video paylaşımları da en az görseller kadar önemli çok güzel dönüşler alabilirsiniz.
 • Twiiter’da tutarlı, güncel ve ilgi çekici paylaşımlarda bulunmak takipçileri her zaman etkiler.
 • Takipçilere avantaj sağlayacak kampanyalar yapmak da işe yarayacak yöntemler arasında yer alıyor.
 • Uzun bir süre paylaşım yapılmadığını gören bir takipçi, artık Twitter hesabıyla ilgilenmediğinizi düşünerek, takip etmek için bir neden bulamaz ve sizi takip etmekten vazgeçebilir.
 • Atılan Tweetin çok daha fazla kişiye ulaşması içinde, Tweet içerisinde gündemdeki konulara yer vermek istemek kadar doğal bir şey yok. Fakat taraftarlık, siyaset ve ırklara yönelik gündemdeki maddelerin kullanılması, bir kesimi memnun ederken, büyük bir kesiminde tepkisine ve takipçiler arasından takip etmekten vazgeçenler olmasına neden olur.
 • Lütfen beğeni atın, nokta da olsa yorum yapın, Lütfen RT gibi ricalar etkileşimi 3 kat arttırıyor.
 • Twitter’da en doğru ne zaman paylaşım yapılır? En iyi post zamanı 13:00 ile 15:00 arası ve en iyi günler Pazartesi ve Perşembe günleri arası.
 • Bir tweet alacağı retweet sayısının yarısına 24 dakikada ulaşıyor. Yani paylaşım yaptıktan sonra ilk 24 dakika sizler için çok önemli…
 • Genellikle twitter hesabı bulunan firmaların birçoğu kendi sektörleri ile ilgili hashtagleri de kullanmaya özen göstermektedir. Örneğin yazılım sektöründe hizmet veren bir firma olduğunuz düşünelim. Firmanızın hesabından atacağınız tweetlerde #yazılım #teknoloji #kodlama gibi hashtagler kullanmanız bu konularla ilgilenen kişilerin tweetinizi görmesini sağlayacak ve hem beğeni hem de takipçi sayınızı arttıracaktır.
 • Twitter’da atılan tweet sayısına göre Trend Topic listesinde yer alan hashtaglerin kullanımına önem vermelisiniz. Genellikle Trend Topic listesinde yer alan hashtagler ekonomi, politika, futbol, ünlü kişiler ve önemli olaylar ile ilgilidir.
 • Twitter’da, çok takipçi edinmek isteyip kimseyi takip etmemek, faydalı bir strateji sayılmaz. Twitter, iletişim kuruldukça gelişen ve karşılıklı etkileşime dayalı bir platformdur. Markanızla ilgilenebilecek kişileri, çalışanlarınızı ya da markanızdan bahseden insanları takip etmekten çekinmeyin.
 • Twitter’da bulunan kullanıcılar genellikle esprili paylaşımlar yapmaktadır. Gündemdeki olaylar, viral kampanyalar gibi birçok konuda paylaşım yapan kullanıcılar genellikle komik bir dil ile paylaşım yapmaktadır.

 

Twitter’da reklam türleri nelerdir?

 

Twitter’da beğeni ve arttırmak isteyen hesapların büyük bölümü daha fazla kişiye ulaşmak için Twitter’da reklam vermektedir. Twitter’da reklam vermek için kişi ve işletmeler belirli reklam türlerinden yararlanmaktadır. Twitter’da kullanılan reklam türleri şunlardır;

 

 • Erişim
 • Video görüntülemesi
 • Uygulama yüklemleri
 • Web sitesi tıklamaları
 • Etkileşim arttırma
   

Türleri Twitter’da reklam verilen kullanılmaktadır. Twitter’da reklam verirken ki amacınız takipçi ve beğeni arttırmak olduğu için erişim, etkileşim arttırma ve takipçi reklam türlerini seçmeniz hızlı bir şekilde hesabınızın tanınmasını sağlayacak ve Twitterda beğeni ve takipçi arttırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bu reklam türlerinden birini seçtikten sonra şu adımları tamamlayarak Twitter’da reklam verebilirsiniz.

Twitter’da takipçi sayısı artırma yolları