KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Satış için en önemli koşullardan biri fotoğraf… Çünkü fotoğraflar sizin ne sattığınızı gösteren tek belgeniz oluyor. Sonrasında fiyat, teslimat süresi vs geliyor ama önceliğimiz dikkat çekici ve doğru fotoğraflar olmalı, ürünü doğru yansıtmayan fotoğraf ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun işinize yaramaz. Telefonla fotoğraf çekiminin püf noktalarını paylaşıyorum sizinle…

 

Kamerası iyi bir telefon seçin

Ürün fotoğraflarını cep telefonlarıyla çekebilirsiniz diyoruz ancak her telefonla kaliteli görüntüler yakalayamazsınız elbette. Dolayısıyla kamerasının özellikleri, profesyonel bir fotoğraf çekimi yapmaya imkan verecek bir akıllı telefon edinmelisiniz. #iPhone11ProMax, #iPhoneX, #iPhoneXMax, #Huawei #Mate30Pro, #Oneplus7T, #HuaweiP40, #OppoReno2, #SamsungNote10, #Samsung S9-10 gibi telefonların kameraları ürün fotoğrafı çekmek için ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

 

- Ürünü doğru açılara göre yerleştirin

Ürününüzü çekeceğinizi zemin üzerine farklı açılardan çekebileceğiniz şekilde kurgulayarak yerleştirin. Derinliği doğru ayarlayın.

 

Sade arka plan tercih edin

Cep telefonuyla ürün fotoğrafı çekerken DSLR makinelerdeki gibi rahat çekim yapamazsınız. Bu nedenle sade bir arka planla tüm çekim çalışmanızı tamamlamanız gerek. Ürünle alakasız ve dikkat çekici renkler ile kalabalık fonlardan kaçının.

 

-  Işık çok önemli

Ürününüzün çekiminde ışık her şeyden önemlidir, 2 ışık kaynağını 45 derecelik açıyla konumlandırmalısınız. Tek bir ışığa sahipseniz 45 derecelik açıdan ışığı vererek reflektör kullanabilirsiniz, reflektörünüz de yoksa A3 boyutunda folyolar da işinize yarar.

 

-  Telefon ayalarından yüksek çözünürlük seçin

Kamera ayarlarına girin, telefonunuzun sahip olduğu en yüksek çözünürlük seçeneğini seçin.

 

-  Zoom yapmayın

Telefonla yapılan zoom fotoğraf kalitesini düşürür bu yüzden yakın çekim yapmanız gereken durumda ürüne siz yaklaşın.

 

Flaş kullanmayın

Cep telefonuyla ürün fotoğrafı çekerken flaş kullanmak büyük bir hatadır. Telefonunuzun flaşı çok sert ve dik bir ışık saçar. Bu da ürün fotoğrafı için kötü bir görüntü oluşturur. Bu nedenle ürünün ışık alması için stüdyodaki ışık kaynaklarını kullanın.

 

Tripod kullanın

Ürün çekimi için cep telefonu kullanacaksanız piyasada ekonomik seçenekleri olan cep tripodlarından yararlanabilirsiniz. Cep telefonları ile çekim yaparken elinizin titremesi kaçınılmaz bir durum olacaktır. Fotoğraflarınızın amatör bir görüntüye sahip olmasını istemiyorsanız telefonunuzu sabitlemelisiniz. Ürün çekimleri net ve etkileyici fotoğraflar elde etmek için yapılır.

 

Kamerayı temizleyin.

Çekimden önce ve çekim sırasında kameranızı düzenli temizleyerek lekelenmeleri ve buğulanmayı önleyebilirsiniz. Kamera bezlerinden yararlanarak fotoğrafçıdan kaynaklı sorunları minimuma indirebilirsiniz.

Ayrıca fotoğraflarınızı düzenlerken ve çekerken mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. GIMP, Photoscape, Photoshop gibi programlar ile mobil çekimleriniz üzerinde editler yapabilirsiniz.

Cep telefonuyla ürün çekimi tüyoları nelerdir?