KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Teknolojide maaşlar…

Bugün hakkınız olan parayı kazanma üzerine konuşalım istiyorum. Yıllarca okuyorsunuz, tecrübeler kazanıyorsunuz su götürmez bir gerçek var ki işinizi ne kadar severek yaparsanız yapın günün sonun hesabınızdaki maaşınız hem sosyal hayatınız hem aileniz hem de sizin için önemli oluyor. Ne olursa olsun herkes para kazanmak için çalışıyor. Eskiden büyüklerimiz çocuklarının doktor, öğretmen, memur olmasını isterdi. Günümüzde görüyoruz ki o dönemin iyi para kazanan meslek grupları bugün maalesef hak ettikleri değeri göremiyor. Peki son dönemin en trend meslek sektörü olan teknolojide maaşlar nasıl? 

 

Pandemi teknoloji alanına yaradı

Pandemi ve çağın gelişmesiyle birlikte teknoloji alanlarındaki meslek dalları bugün çok daha fazla rağbet görüyor. Çağa ayak uydurmak isteyen şirketler yapay zeka, teknoloji, bilgisayar mühendisliği, sistem mühendisliği, yazılım vb konularda eğitimler almış olan çalışanlar tercih ediyor.

Sektör ne olursa olsun teknoloji çağında yaşadığımız bugünlerde saydığım meslek gruplarına büyük ihtiyaç duyuluyor. Çünkü her sektörde bir şekilde, sosyal medya, dijital medya, operasyon yönetimi gibi konularda farklı yazılımların yönetilmesi gerekiyor. Bu ihtiyaçları da bizler karşılıyoruz. İşe yeni başlamış birçok kardeşim bana farklı sorular soruyor. Bugüne kadar kazandığım tecrübeyle dilim döndüğünce anlatmaya, açıklamaya sorularına cevaplar vermeye çalışıyorum.

 

 

Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz

En önemlisi bilgiler ne kadar taze olursa olsun her gün gelişen ve her an yenilenen bir alandayız. Kolay gibi gözüken aslında çok zor olan sektörümüzde kendini sürekli dinamik tutmak, geliştirmek çok önemli aynı yerde sayıyor olursanız diğer meslektaşlarınız Windows 11’ken siz Windows 7 gibi kalırsınız. Kendini geliştiren, projeler geliştiren, yurtdışındaki gelişmeleri takip eden, farklı makaleler okuyan, sosyal medyadan yeni trendleri takip eden belki başkaları tarafından iş kolik olarak tanımlanan ama her daim gözü açık olmanız gerekiyor.

 

 

Bu mesleği seçtiyseniz artık bir iş koliksiniz

Bir kere bizim meslekte derin uyku yoktur, 24 saat işleyen yazılımlar/makineler vardır ve bu makinelerin en ufak bir aksaklığında hızlıca müdahale etmeniz gerekir. Çalıştığınız kurum saniyede büyük paralar kaybediyor olabilir. Bu yüzden bu mesleği seçtiyseniz uykuyu unutun. Sırt çantanızdaki dizüstünüz sizin bir organınız… O olmadan siz bir hiçsiniz, bırakamazsınız…

Büyük fedakarlıklar gerektiren bir meslekten bahsediyoruz. Özel hayatınızın her daim ortasında olan romantik bir yemeğin ortasında mumları kenara çekip bilgisayar açtıran, özel bir gösteri, tiyatro, sinema izlerken alandan çıkıp bir masa bulup kenarda müdahale etmeniz gereken bir sorunla boğuşturan gerçekten fedakarlık isteyen bir iş.

 

Maaş konusuna gelirsek…

Son dönemde doğru şirkette çalışıyorsanız maddi olarak karşılığını alıyorsunuz. Gerçekten Türkiye şartlarındaki diğer maaşlarla kıyaslama yapıldığında ortalamanın çok üstünde maaş skalası olan bir mesleğe sahibiz. Tekrar altını çizmem gereken kısım ise, doğru şirkette çalışıyorsanız. Bazı şirketler size düşük maaş verir ama büyük tecrübeler kazandırır. Bu işin başındaysanız maaşa değil, tecrübeye bakmanızı tavsiye ederim. Öğrenmeniz gereken çok şey var, bunları öğrenebileceğiniz güzel okul gibi şirketler var ama burada kendinizi stajyer olarak kabul etmelisiniz. 6 ay gibi kısa sürede palazlandığınızda işte size gerçek şirketlerin kapıları ardına kadar açılıyor. Şunu da unutmayın eğer bir teknoloji şirketinde çalışırsanız kıymetinizi daha iyi bilirler çünkü yaptığınız iş için nasıl bir bilgi birikimine sahip olmanız gerektiği konusunda fikirleri vardır. Eğer teknoloji şirketinde çalışmıyorsanız her daim sizlere ‘Sen ne iş yapıyorsun ki ya, 2 tuşa basıyorsun’ muamelesi yapacak ve maaşınızı da ona göre düşük vereceklerdir.  Akıllı seçimler yaparak, doğru kazanımlarla, doğru yerlere ulaşabilirsiniz.

Sevgiler