KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

2020’de uçan arabalar çıkacak diye konuşulurken, pandemide el yıkmayı öğrenirken bulduk kendimizi… Uçan arabalar tam randımanlı olarak kullanılmaya başlanmasa da son dönemin popüler hizmeti otonom yani sürücüsüz araçlar oldu. Hyundai, Seul’ün en işlek bölgesinde 4. Seviye otonom sürüşe başladı.

 

Seul’ün en kalabalık ve en gözde lokasyonlarından birisi olan Gangnam'da, en son teknoloji ürünü 4. seviye otonom sürüş teknolojisine sahip IONIQ 5 elektrikli araçlar kullanılıyor. RoboRide araç çağırma hizmetine pilotluk yapan bu araçlar, müşteriler tarafından çağırılarak şehir içi ulaşımda kullanılacak. Hyundai’nin ilk araç çağırma hizmeti olan RoboRide, Kore Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (MOLIT) tarafından da desteklenerek gerekli tüm yasal izinleri almış durumda.

 

Kendi sürüş durumunu algılayıp, anlık kararlar veriyor

Hyundai, en kalabalık trafik ve güvenli sürüş ortamına hazırlanmak için trafik sinyallerini otonom araçlara bağlayabilen bir sistem kurarken, sürüş güvenilir ve sorunsuz olması adına 2019'dan bu yana test sürüşleri yaparak çok sayıda sürüş verisi topladı. Ayrıca, güvenliği sağlamak için kendi bünyesinde geliştirdiği uzaktan araç destek sistemini aktif olarak kullanıyor. Sistem, otonom sürüş durumunu, aracı ve rotayı izlerken otonom sürüşün mümkün olmadığı durumlarda şerit değiştirme gibi uzaktan yardım işlevleriyle araç içerisindeki yolcuları koruma altına alıyor. 4. seviye otonom sürüş teknolojisine sahip IONIQ 5 RoboRide, bu sistemleri kullanarak sürekli olarak kendi sürüş durumunu algılıyor, anlık kararlar veriyor ve trafiğin hareketlerini kontrol ederek destek duymaksızın yol alabiliyor.

RoboRide pilot hizmeti, test sürüşleri kapsamında hafta içi 10:00 ile 16:00 saatleri arasında çalışacak. Yolculukta en fazla üç kişiye izin verilirken, herhangi bir acil duruma müdahale etmek için araçta bir adet güvenlik amaçlı sürücü bulunacak.

Sürücüsüz araçlar artık en işlek caddelerde