KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Kurumsal ya da bireysel sisteme sahip herkesin kafasında sistemlerinin güvenli olup olmadığı endişesi bulunuyor. Bence bu endişeye düşmekte çok haklılar çünkü sistemler yüzde 100 güvenli değil. Peki sistem güvenliği nedir, nasıl daha güvenli sistemlere sahip olabilirsiniz? Hızlı, verimli ve güvenli şekilde çalışmayan bir teknolojik altyapı, yarardan çok zarar getirebilir. Hatta işleyişi felç edip şirketinizi felakete sürükleyebilir. 

 

Sistem Güvenliği Nedir?

Sistem güvenliği nedir, sorusu en sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi haline geldi. Sistemlerde bulunan birçok gizli bilgi internetin içinde yer alıyor ve günlük çalışma tempomuzda hemen hemen tüm bilgilerimizi internete yüklemeye devam ediyoruz. Veri tabanını tehlikeye sokabilecek kötü yazılımlar, kurumsal ve bireysel datalar için kötü sonuçlar doğabilir. Sistem güvenliğindeki açıklardan faydalanmak isteyen bazı kötü niyetli yazılımlar verileri çalmak adına yapılmıştır. Yani sistemin çökmesinden çok veri çalınması bizleri daha çok endişelendiren konudur. Ucu bucağı olmayan bir internet ortamında olan verilerimiz her zaman güvenlik ihlaline maruz kalabilir. 


Sistem Güvenliği Nasıl Sağlanır? 
Sistem güvenliğini yüzde 100 sağlamak imkansız gibi gözükse de alacağımız önlemler ve düzenli takiplerle bunu minimize edebiliriz. Sistemlerimizi korumak için sistemdeki her katmana ayrı bir şifreyle girmek de bir çözümdür. Mesela en basit şekilde örneklendirmek gerekirse, mailinizin güvenliğini korumak için önce mail şifrenizi sonrasında telefonunuza gelen SMS şifresini giriyorsunuz. Bu mailinizi diğer maillerden biraz daha güvenli kılıyor. Çünkü 2 farklı şifreyle koruma sağlamış oluyorsunuz. Bir şifre kırılsa bile SMS ile gelen şifrenin kırılması daha zor olacak kötü yazılım sizin mailiniz yerine daha az korunan bir maile yönlenecektir. Sistem bunun çok daha büyük ve kapsamlısı olarak ele alınmalıdır, her katmanı ayrı şifrelendirmeli, düzenli olarak taramaları yapılmalı, olası saldırılara karşı önlemler alınmalıdır. Sistem güvenliğini sağlamak aslında anlattığım kadar kolay değil ama bugüne kadar yönettiğim yüzlerce sistem oldu. Her sistemin kendine has karakteri vardı, sistemlerinizi yönetmek, sistemlerinize danışmanlık yapmak gibi konularda sizlere destek olmayı çok isterim. Unutmayın ki, sistemlerinizin güvenliği evinizin güvenliği gibidir. Eğer doğru korunmazsa hırsızlar her gün kapınızı çalacaktır. Umarım faydalı olmuştur, her türlü soru ve görüşünüz için bana maille ulaşabilirsiniz. Anlık hitiniz yüksek, keyfiniz bol olsun.
Sevgiler 

Herkesin endişesi 'Sistem Güvenliği'