KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Sistem güvenliğiyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir yazı yazmıştım, şirketlerin sistemlerindeki açıklarından kaynaklı olarak riskli olduklarını düşündüklerini belirtmiştim. Siber güvenlik alanında lider şirketlerden Trend Micro da bu konuyla ilgili yaptığı bir araştırmayla ilgili açıklama yaptı.

 

2021 yılının ikinci yarısına yönelik en son küresel Siber Risk Endeksi’nin (CRI - Cyber Risk Index) sonuçlarına göre çalışmaya katılan küresel işletmelerin yüzde 76’sı önümüzdeki 12 ay içinde başarılı bir siber saldırıyla karşı karşıya kalacağını, yüzde 25’i saldırıya uğrama ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti. Kuzey Amerika bölgesindeki siber saldırı ihtimalinin yüksek olduğunu düşünen işletmelerin oranı daha da yüksek (yüzde 34).

 

ABD'DEKİ İŞLETMELER BULUT ALT YAPISINI RİSKLİ GÖRÜYOR

Katılımcıların küresel olarak en çok endişe duydukları tehditler arasında fidye yazılımları, kimlik avı, sosyal mühendislik ve DoS (hizmet reddi) yer alıyor. Katılımcılar ayrıca ihlallerin neden olabileceği çalınan veya hasar gören ekipman, dışarıdan alınacak danışmanlık ve uzmanlık hizmetlerinin maliyeti ve müşteri kaybı gibi olumsuz sonuçlar konusunda da büyük endişe duyuyor.

BT altyapısı konusunda ise işletmeler en çok mobil/uzak çalışanlar, bulut altyapısı (Kuzey Amerika bölgesi için 10 üzerinden 7,75 ile “yüksek riskli” görülüyor) ve üçüncü taraf uygulamalar konusunda endişe duyuyor. ABD’deki işletmeler bulut altyapısı riskini 10 üzerinden 9,87 olarak görüyor.

Bu sonuçlar birçok işletmenin pandemi süreci boyunca yaptıkları dijital yatırımları güvence altına alma konusunda yaşadıkları süregelen zorluğun altını çiziyor. Bu tür yatırımlar, uzaktan çalışmayı desteklemek, kurumsal saldırı yüzeyini anlamak, iş verimliliğini ve çevikliği artırmak için gerekiyordu.

Bu, işletme genelinde siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak ve genel risk seviyelerini azaltmak için küresel anlamda daha fazla kaynağın çalışanlara, süreçlere ve teknolojiye yönlendirilmesi gerektiğini net bir şekilde gösteriyor.

Sistemlerinizle ilgili endişeleriniz varsa linkteki yazımızdan Sistem Güvenliği Nedir, Sistem Güvenliği Nasıl Sağlanır konularına ulaşabilirsiniz.

 

Sistem güvenliği nasıl sağlanır?

İşletmeler siber saldırıya uğrayacağını düşünüyor