KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Herkesin korkulu rüyası siber saldırıların son zamanlarda ne kadar arttığını sürekli konuşuyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre 2022’nin ilk üç ayında kimlik avı saldırılarının toplam 1 milyonu geçtiği ortaya çıktı. Daha önce hesaplarını nasıl korumanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgiler vermiştim, bu tavsiyelerimi uygulamanız siber saldırılardan korunmanızı sağlayacaktır.

 

Günümüzde teknoloji kullanımının artışıyla birlikte siber saldırı kavramı şirketlerle beraber bireysel kullanıcıları da etkilemeye başladı. Özellikle mobil bankacılık işlemleri, e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler ve sosyal medya kullanımdaki yükselen trend, kullanıcıları siber saldırganların açık hedefi haline getiriyor. Öyle ki yapılan değerlendirmelere göre 2022’nin ilk üç ayında gerçekleşen kimlik avı saldırılarının toplamı ilk kez 1 milyonu aştı. Yalnızca verileri ele geçirmek ve şirketlerden fidye istemek amacıyla gerçekleşmeyen kimlik avı saldırıları, aynı zamanda bireysel kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirip, maddi kayıplar yaşatmayı da hedefliyor

 

Kimlik Avı Saldırılarının yüzde 82’si Ücretsiz Web Posta Hesaplarından Gönderiliyor

Kimlik Avı Etkinliği Eğilimleri Raporu sonuçlarına göre 2022'nin ilk çeyreğinde, bankaları da içeren finans sektörüne yönelik kimlik avı saldırılarının yüzde 23,6 oranı ile en büyük saldırı grubu olduğu tespit edildi. Mobil bankacılık, e-ticaret siteleri, sosyal medya kullanımı da bu alanlardaki siber saldırıların artmasına ön ayak oluyor. Özellikle e-ticaret sitelerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların oranı yüzde 14,6. Araştırma sonuçlarına göre kimlik avı saldırılarının yüzde 82’sinin ücretsiz e-posta hesaplarından kullanıcılara yönlendirildiğine ve bu saldırıların yüzde 60’ının da bireysel kullanıcı e-posta adreslerini hedef alarak kişisel verileri ele geçirmeye çalıştığına dikkat çekildi.  

 

Şirketlerin Kötü Amaçlı E-Postaları Takip Altına Alması Gerekiyor

Siber saldırıların artış göstermesiyle özellikle şirketler, verilerinin çalınması ve bunun karşılığında fidye istenmesi durumu ile sıklıkla karşılaşıyor. Kimlik avı saldırıları ise siber saldırılar içerisinde en yaygın olarak karşılaşılan tür arasında yer alıyor. Genellikle e-posta yoluyla gerçekleştirilen bu saldırılar kimi zaman bir kişiyi ya da insan kaynakları uzmanını taklit ederken kimi zaman da bir markayı taklit edebiliyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde kurumsal kullanıcılara yönelik kimlik avı hırsızlığının yüzde 7’lik bir artışa sahip olduğunu belirleyen Kimlik Avı Etkinliği Eğilimleri Raporu, kullanıcıların e-posta adreslerine gelen maillerin yüzde 59’unun kötü amaçlı olduğunu açıklıyor.

 

Siber saldırılardan korunma yöntemleri tıklayın.

İnstagram hesabım çalındı ne yapmalıyım, instagram hesabım çalınmaması için ne yapmalıyım? 

3 ayda 1 milyon siber saldırı