KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Uzun yıllar otel sektöründe yöneticiliklerim oldu, tecrübelerimle otel yönetim sistemleri hakkında çok fazla detaya girmeden sizlerle bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Otel yönetim sistemleri nedir, nerelerde kullanılır, kullanımı nasıl olur biraz bunlardan bahsedelim.

Otel yönetim sistemlerini aslında otellerin beyni olarak değerlendirebiliriz. Oteldeki tüm yönetim süreçlerinin kontrol edildiği yazılım çözümlerindendir.

 

OTEL YÖNETİM SİSTEMİYLE NERELER YÖNETİLİR?

Otelin aslında her işlemi için yönetim sistemi gereklidir, otel yönetiminin temelinde bulunan resepsiyon (ön büro), rezervasyon, otel giriş – çıkışları, faturalandırma, pazarlama, etkinlik yönetimi, yeme-içme, insan kaynakları muhasebedeki süreçlerin yönetimini sağlar. Bu yönetim sistemleri yıllar içinde tecrübeyle geliştirilerek günümüzde otel çalışanlarının işlerini çok daha kolay hale getirecek seviyelere geldi. 

Başta da bahsettiğim gibi otel yönetim sistemi bir otelin beynidir, beyni ne kadar iyi çalışırsa işlerin yürümesi de o kadar aksamadan ve mükemmel ilerler. Bu departman ve süreçlerle ilgili işlemleri otomatize eden otel yazılımları, işletme ve personel verimliliğini artırmaktadır. Çalışanların da işini kolaylaştırdığı için işlemler daha kısa sürede gerçekleşir, iş yükü azalır ve personel motivasyonu yükselir.

 

OTEL YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Resepsiyonda check in – check out işlemleri hızla gerçekleştirilir, misafir otele giriş ve çıkışlarında beklemeden işlemlerini hızlıca halleder.

Ön büro, rezervasyon, finans, konsiyerj (concierge), insan kaynakları, banket, stok, kalite yönetimi, güvenlik birimlerinin bütününü tek bir sistem üzerinden kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Tek bir sistem üzerinden yürütülen tüm birimlerin kontrolü çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.

Bütün otel yönetimini rahatlıkla sürdürürken geçmişe yönelik verileri, ihtiyacınız olan şekilde raporlayabilirsiniz. Geçmişe dönük verilere ulaşmak çok kolaylaşır, her türlü rapora istediğiniz düzen ve detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

Uyumlu mobil yazılım Hotel Mobile ile temel otel yönetim işlemlerini mobil cihazınız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Her şey bir tablet ya da telefon üzerinden rahatlıkla yönetilir.

Türkiye’de birçok otelin bilgi işlem sistemlerinin kurulumunda, analizlerinde ve sonrasında danışman olarak yönetimine devam etmesine destek oldum ve olmaya devam ediyorum.  Eğer otel yönetim sistemleri hakkında danışmak ya da teknik destek almak isterseniz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Otellerin beyni: ‘Otel Yönetim Sistemleri’