KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Artan dolandırıcılıklara rağmen, online alışveriş yapmaya devam ediyoruz. Pandemiyle birlikte hayatımızda büyük yer kaplayan online alışverişlerle ilgili olarak gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüketicilerin yarısından fazlasının dolandırıcılık kurbanı olduğu ya da kimlik hırsızlığı, kredi kartı hırsızlığı gibi büyük güvenlik endişesi yaşayan birini tanıdığı ortaya çıkıyor. Bu endişelere rağmen, çoğu tüketici çevrimiçi etkinliklerini önümüzdeki üç ay içinde artıracağını söylüyor.

 

Küresel olarak tüketicilerin çoğunluğu, çevrimiçi deneyimlerinde güvenliğe değer veriyor ve güvenlik ihtiyacını çevrimiçi işlemlerin rahatlığıyla dengelemek için çalıştıkları şirketlere güvenmeleri kritik. Ödeme sistemi sağlayıcıları, kredi kartı şirketleri, teknoloji sağlayıcıları ve akış hizmetleri, çevrimiçi güvenlik sorunlarını çözmek için en güvenilen işletmeler olarak görünüyorlar. Şirket büyüklüğünden bağımsız olarak, bir marka sürekli olarak olumlu dijital deneyimler sağlıyorsa, tüketiciler kuruluşun verilerini koruduğuna güveniyor.

Tüketicilerin yüzde 57’si, daha fazla güvenlik sağlıyorsa veya dolandırıcılığı önlüyorsa verilerini paylaşmaya istekli olduklarını bildiriyor ve yaklaşık yüzde 75'i işletmelerin kendilerini çevrimiçi ortamda korumak için gerekli güvenlik adımlarını atmasını bekliyor.  İş dünyasından yanıt verenlerin çoğu, tüketicilerin güvenliği en önemli öncelik olarak belirtmelerini bekliyor ve yüzde 70'i, dolandırıcılığı önlemenin en büyük endişeleri olduğunu söylüyor.

Araştırma, tüketici duyarlılığı ve kimlik tanıma ile ilgili ticari niyetler arasında önemli bir boşluk olduğunu gösteriyor. Tüketicilerin sadece üçte biri, işletmelerin onları çevrimiçi ortamda tekrar tekrar tanıyacağından emin, yüzde 84'ü müşterileri tanımanın çok veya son derece önemli olduğunu söylüyor. Tüketicilerin en güvenli olarak algıladıkları tanıma ve güvenlik yöntemleri olan fiziksel biyometri (yüzde 81) ve cihaza pin kodları (yüzde 77) dünya çapında ilk iki sırada yer alıyor.

Yıllık kimlik ve dolandırıcılık raporundan elde edilen bu yıl ki EMEA pazar bulguları ise şunları içeriyor:

•            Küresel olarak çevrimiçi bankacılık, Norveç ve Güney Afrika'daki tüketiciler arasında en yüksek oranda. (Her iki ülkedeki tüketicilerin neredeyse yüzde 90'ı), bunu Hollanda'daki tüketiciler (yüzde 85) izliyor.

•            Dünya genelinde tüketicilerin yarısından fazlası (yüzde 52), İspanya'da ise yüzde 57 gibi daha yüksek bir düzeyde tüketici çevrimiçi faaliyetler yürütme konusunda çok veya bir şekilde endişe duyduklarını belirtiyor.

•            Tüketicilerin yüzde 83'ü, güvenliğin çevrimiçi deneyimin en önemli faktörü olduğunu söylüyor. Avrupa'da bu konudaki en yüksek oranlar İrlanda (yüzde 89), Almanya (yüzde  82), İspanya (yüzde 81)  ve İtalya’da (yüzde 79) görülüyor.

•            Danimarka'daki işletmeler güvenlik ve açık bankacılığa daha fazla önem veriyor.  Güney Afrika'daki işletmeler, 2022’nin en önemli yatırım önceliklerini yeni yapay zeka modellerinin ve model optimizasyonunun uygulanması olarak görürken, Norveç'te işletmelerin fidye yazılımı ve yeşil finansman gibi alanlara önem verme olasılıkları daha yüksek.

•            İspanya'da ankete katılan işletmelerin yüzde 100'ü, 2022'de yapay zeka ve müşteri kimlik doğrulama uygulamasına daha fazla yatırım yapıldığını belirtiyor.

Online alışveriş yapanlar kredi kartı hırsızlığından korkuyor