KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Geride bıraktığımız iki yılın en önemli yeniliklerinden biri olan uzaktan çalışma modeli, birçok şirketin çalışma şeklini değiştirdi. Artık şirketler çalışanlarını ofis ortamına geri çağırıyor peki psikolojik olarak çalışanlar bu yeni düzene alışabildi mi?

 

Bu süreçte, kendi özel çalışma alanı olmadığı ve iş arkadaşlarıyla sosyalleşemediği için evden çalışmak konusunda mutsuzluğunu dile getirip online çalışmanın yorucu olduğunu söyleyenler olsa da, çalışanların birçoğunun bu sisteme kısa zamanda alıştığını belirten uzmanlar; Online çalışanlar, zamanla bir düzen oturtup evde olmaya alıştı.  Mesai saatinden daha geç uyanıp evde olmanın verdiği rahatlıkla çalışmak, gün içinde yapılan kısa istirahatler ile dinlenmek gibi alternatif kaçamakların yanı sıra, özellikle aşılardan sonra arkadaşlarla buluşup evde ya da dışarda çalışmak online çalışma sistemini çok daha cazip hale getirdi.

 

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu?

Ev ortamına alışan çalışanların birçoğu, ofise dönme konusunda oldukça mutsuz. Sabah erken kalkıp hazırlanmanın ardından şehrin trafiğinde işe varmaya çalışma gerginliği, ofiste olmayı anlamsız kılmaya başlıyor. Çalışanların bunu sorgulaması da beraberinde iş yerinde olmakla ilgili motivasyon eksikliğine neden oluyor.

 

Motive edici etkinlikler performansı arttırabilir

Özellikle pandemi dönemi, ihtiyaçlar listesini değiştirdi. Her sabah erkenden uyanıp şehrin kaosunda hayatta kalmaya çalışmak, eskiden alışık olunsa da bugün sorgulanan bir durum. Ancak; iş yerinde olmanın, çalışanların iş arkadaşları ile ilişkileri kuvvetlendirmesi ve yeni insanlarla tanışmaya olanak sağlaması açısından önemini yadsımamak gerekir. Ortaya çıkan etkileşimden enerji alarak yeni fikirler üretmek, gün içinde bölünmeleri ortadan kaldırıp iş yerine olan aidiyet duygusunu güçlendirmek, çalışma motivasyonu için fazlasıyla önem arz ediyor. Bu nedenle; özellikle çalışanlarını ofise geri çağıran şirketlerin, iş yerinde olmaya dair motive edici etkinlikler ve grup aktiviteleri düzenlemek üzerine yoğunlaşması gerekiyor.

İnsan olarak hepimiz günlük rutinlerimize birbirinden farklı tepkiler veriyoruz, geçtiğimiz haftalarda da ‘Evden Çalışmaktan Sıkıldık’ diye bir araştırma yazısı paylaşmıştım. Sosyal hayatı özleyenler, evde uygun bir çalışma ortamı bulunmayanlar, iş ortamını sevenler, sabahları giyinip hazırlanıp işe gitmenin kendisini daha iyi hissettirdiğini söyleyenlerin yanı sıra yukarıda bahsettiğim gibi mesaiye 10 dakika kala yataktan kalmak, kahvaltısını bilgisayar başında rahatlıkla yapmak isteyenler, tüm gün rahat kıyafetlerle çalışmayı sevenler, sabah ve akşam trafiğindeki sürenin vakit kaybı olduğunu görenler de iş ortamına dönmek istemiyor. Sonuç olarak dönmek isteyenler ya da istemeyenlerle ilgili 2 farklı bakış açısını sizlerle paylaşmış oldum. Geçtiğimiz günlerde yazdığım araştırma yazısının linkini aşağıya bırakıyorum.

Evden çalışmaktan sıkıldık!

Sevgiler

Ofis ortamına dönmeye psikolojik olarak hazır mısınız?