KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Web siteleri için farklı farklı kullanım alanları mevcuttur, mobil, tablet, masaüstü olarak belirtebiliriz. Masaüstünde uyumlu olan siteler tablet ve telefonla uyumlu olmayabilir. Dünyanın bilinen gerçeği olan telefonla uzun saatler gerçekleştirilen internet sörfünde sizin siteniz mobile uyumlu değilse ziyaretçilerinizi kaybedersiniz. Peki mobil uyumlu site nasıl olur? 

Öncelikle unutmayalım ki, mobil uyumlu olmayan siteler telefonda aynı masaüstü bilgisayarlarda açıldığı gibi gözükür ve bu da ziyaretçinin verimli bilgi alamamasına sebep olur. Mobil uyumlu site için 3 farklı yöntem bulunuyor.

 

 

RESPONSIVE

 

Kullanımı en pratik yöntemdir, bu yöntemle sitedeki görseller, metinler ve diğer tüm materyaller kalır. Mobilde CSS temelli sayfa yeniden düzenlenerek cihazın ekran genişliğine göre görüntülenir.  Google’ın da önerdiği pratik ve maksimum geri dönüş alınan yöntemdir. Her ne kadar iyi geri dönüş alınan bir yöntem olsa da mutlaka masaüstü ve mobil site ayrı ayrı test edilmelidir.

 

ADAPTIVE

 

Adaptive yöntemi sitenin versiyonunun değiştiği bir sistemdir, sitenin farklı HTML ve CSS yapıları olur ve siteyi görüntülemek isteyen cihaza göre uyumlu versiyon görüntülenir. Responsive’e göre riskleri daha fazla olan bir yöntemdir, dikkatli olmak gerekir.

 

SUBDOMAIN

 

Subdomain’de temelde iki farklı site olur ama bu iki site birbiriyle uyumludur. Genellikle subdomain (alt alan adı) kullanılır. Masaüstü bilgisayarlarda munircal.com olarak gözüken alan adı mobillerde ise m.munircal.com olarak görüntülenir. Mobil için ayrı bir domain açtıysanız dikkat etmeniz gereken ana domainle uyumlu güncelleme yapmaktır. Arama motorlarının masaüstü ve mobil sayfaları yinelenen içerik olarak algılarsa sitenin sıralaması geriye gider. Bu yüzden risklidir, mutlaka çok dikkat edilmelidir.

Umarım faydalı olmuştur, her türlü soru ve görüşünüz için bana maille ulaşabilirsiniz. Anlık hitiniz yüksek, keyfiniz bol olsun.

Sevgiler 

Mobil uyumlu site nedir?