KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Lenovo dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıları UEFI kötü amaçlı yazılım yükleme riskine maruz bırakan güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açıklarından yararlanan saldırganlar LoJax ve ESPecter gibi UEFI kötü amaçlı yazılımlarını dağıtıyor ve başarıyla yürütüyor.

 

Çeşitli Lenovo dizüstü bilgisayar modellerini etkileyen 3 güvenlik açığı tespit edildi, bu güvenlik açıklarından yararlanan saldırganlar UEFI kötü amaçlı yazılımlarını LoJax gibi SPI flaş implantları veya en son keşfedilen ESPecter gibi ESP implantları biçiminde dağıtıyor.

ESET, keşfedilen tüm güvenlik açıklarını Ekim 2021'de Lenovo'ya bildirdi. Etkilenen cihazların listesi, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan yüzden fazla farklı dizüstü bilgisayar modelini içeriyor.

 

UEFI nedir, tehlikeli midir?

 

UEFI tehditleri son derece gizli ve tehlikeli olabilir. Bilgisayar ilk açıldığında, kontrolü işletim sistemine aktarmadan önce çalışırlar; bu durum, işletim sistemi devreye girmeden gerçekleştiği için sistemde yüklü olan neredeyse tüm güvenlik önlemlerini atlayabilecekleri anlamına gelir.  Bu güvenlik açıklarından ilk ikisi olan CVE-2021-3970 ve CVE-2021-3971, UEFI ürün yazılımında yerleşik olarak bulunan “güvenli” arka kapılardır. Bu yerleşik arka kapılar, işletim sistemi çalışırken ayrıcalıklı bir kullanıcı modu işleminden SPI flaş korumalarını (BIOS Kontrol Kaydı bitleri ve Koruma Aralığı kayıtları) veya UEFI Secure Boot özelliğini devre dışı bırakmak için etkinleştirilebilir.

Ayrıca, "güvenli" arka kapı ikili dosyaları araştırılırken üçüncü bir güvenlik açığı ortaya çıktı.  SW SMI işleyici işlevi içinde SMM bellek bozulması (CVE-2021-3972). Bu güvenlik açığı, SMM ayrıcalıklarıyla kötü amaçlı kodun yürütülmesine ve potansiyel olarak bir SPI flaş implantının dağıtımına yol açabilecek şekilde SMRAM'den/SMRAM'e rastgele okuma/yazma olanağı sağlar.

UEFI önyükleme ve çalıştırma hizmetleri; protokoller kurma, mevcut protokolleri bulma, bellek ayırma, UEFI değişken manipülasyonu vb. gibi, sürücülerin ve uygulamaların işlerini yapmaları için gerekli olan temel işlevleri ve veri yapılarını sağlar. UEFI önyükleme sürücüleri ve uygulamaları, protokolleri kapsamlı bir şekilde kullanır.  UEFI değişkenleri, önyükleme yapılandırması da dahil olmak üzere çeşitli yapılandırma verilerini depolamak için UEFI modülleri tarafından kullanılan özel bir üretici yazılımı depolama mekanizmasıdır.

Öte yandan SMM, x86 işlemcilerin oldukça ayrıcalıklı bir yürütme modudur. Kodu, sistem firmware’i olarak yazılır ve genellikle gelişmiş güç yönetimi, OEM'e özel kod yürütülmesi ve güvenli firmware güncellemeleri dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılır.

Lenovo kullanıcıları dikkat: Tehdit altında olabilirsiniz