KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

İlk kez 2009 yılında ortaya çıkan dijital para birimleri bugün 8 binden fazla farklı kripto para seçeneğiyle günümüzde popüler hale geldi. Dünya çapında ortalama 106 milyon kullanıcısı olan kripto para piyasasında siber saldırılar da çoğaldı. Peki kripto hırsızlıklarından nasıl korunacaksınız, bu konuyla ilgili nasıl önlemler almalısınız?

 

Hackerler, kullanıcıların tüm yatırımları üzerinden kripto para hırsızlığı yapmakla kalmıyor aynı zamanda kullanıcıların kişisel verilerini de tehlikeye atıyor. Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kripto hırsızlığından korunmak için alınabilecek 5 önlemi sıraladı.  

 

Kripto hesabınızı korumak için uzmandan destek alın 

 

Siber güvenlikle ilgili temel bilgileri öğrenin ya da bir uzmandan destek alın. Birçok siber suçlu, kullanıcı verilerine erişmek için öncelikli olarak kimlik avı e-postaları gibi tekniklere başvuruyor. Bu duruma karşı kripto piyasasında da veri güvenliğini sağlamanın en iyi yolu kötü amaçlı yazılımları ayırt edebilmekten geçiyor. Korsanların bilgisayar sistemlerine ya da kripto cüzdanlarına erişimini engellemeye yönelik atılacak bu adımda bir uzmandan konuyla ilgili destek almak faydalı olacaktır.

 

Siber saldırılardan korunmak için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın 

 

Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Hem bilgisayar korsanlarının hem de kuruluşların hesaplara yetkisiz erişim olasılığını önemli ölçüde azaltmak adına doğru parola yönetimini etkin kullanmaları oldukça gerekli. Çok faktörlü kimlik doğrulama, oturum açma sürecinde ek kontroller gerektirdiği için hesapları ve şifreleri korumaya yardımcı olacaktır.

 

Hesabınızın hacklenip hacklenmediğiyle ilgili bilgi için ağ izleme araçlarından faydalanın 

 

Ağ izleme araçları yardımcı olabilir. Kripto hırsızlığının arka planda gerçekleşmesi beraberinde uzun süreler boyunca fark edilmemesini getirebilir. Siber suçluların kullanıcı hesaplarına sızıp sızmadığını kontrol etmenin bir yolu olarak ağ izleme araçlarından faydalanılabilir. Bu araçlar şüpheli faaliyetler tespit edildiğinde uyarılar gönderecektir.

 

Hesabınızı güvende tutmak için Kripto Para Birimi Güvenlik Standardı'ndan destek alın

CCSS’ye danışın. Kripto Para Birimi Güvenlik Standardı (CCSS) dünya genelinde kripto para birimi sistemleri tarafından kullanılan teknikleri ve metodolojileri standart haline getirmek için açık kaynak gereksinimleri dizisi ortaya koyar. Cüzdan yaratma, anahtar depolama, anahtar kullanımı ve veri temizleme politikası gibi 10 güvenlik yöntemini içeren süreç, korunma düzeylerini puanlayarak bildirir. Kullanıcılar, en uygun kripto para birimini belirlemenin yanı sıra hesaplarını güvende tutmak için de CCSS’ye danışmalıdır.

 

Güncel siber güvenlik sürümlerini kullanın 

 

Siber güvenlik çözümüne sahip olun ve güncel sürümünü kullanın. Virüsten koruma yazılımınızın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Bu çözümler; casus yazılım, truva atı, virüs ve diğer kötü amaçlı programların cihazınıza başarıyla saldırmasını önlemenize yardımcı olurken sizin de kişisel verilerinizi koruma altında tutacaktır.

Kripto para hesabınızı siber saldırılardan nasıl korursunuz?