KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte havalar ısınmaya başladı, havalar bunaltıcı sıcaklıklara ulaşmadan bir klima edinmek gerekiyor. Peki, klima alırken nelere dikkat edilmeli, klimayla serinlerken elektrik faturası yüzünden ceplerimiz alev almamalı, mekan büyüklüğü klima seçiminde ne kadar etkili? Hadi gelin bugün bunu konuşalım…

 

Öncelikle bir klimanız varsa mutlaka her yıl periyodik olarak bakımını yaptırmanız gerekiyor, klima filtrelerinin ortalama 3 ayda bir temizlenmesi tavsiye ediliyor.  Klima alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise klima kullanılacak mekanın büyüklüğü… Küçük mekana büyük klimanın gereksizliği gibi büyük mekana küçük klimanın da faydası olmayacaktır.  

 

KLİMA TİPİ VE BTU DEĞERİNE DİKKAT

 

Kullanılacak ortama ve ihtiyaca göre değişen klima tipleri, seçim konusunda da farklı soruları ortaya çıkarıyor. Klimanın nerede, hangi amaçla ve ne büyüklükte bir mekanda kullanılacağı sorularına verilen cevaplar ise doğru seçimi sağlıyor. Klimanın BTU değeri mekanın ihtiyacına göre hesaplanmamışsa verim sağlanması mümkün olmuyor. Doğru kapasite değerleriyle satın alınan klimalar, ısıtma/soğutma verimini yükseltiyor ve faturaların düşmesini sağlıyor.

 

KLİMA FİLTRELERİNİN TEMİZLENMESİ PERFORMANSI ARTTIRIR

 

Klimaların uzun ömrü ve sürdürülebilir performansı için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktaların başında ise filtre temizliği ve klima bakımı geliyor. Konutlarda kullanılan klimalardaki hava filtrelerinin elle kolayca çıkarılarak temizlenebilmesi, ortamı ferah havayla iklimlendirmeyi mümkün kılıyor. Elektrik süpürgesi veya herhangi bir kimyasala gerek duymadan sadece su ile zahmetsizce yapılabilen filtre temizliği, klimaların yüksek verimini destekliyor.

Klima alırken nelere dikkat edilmeli?