KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Telefonlarımız 7 gün 24 saat elimizde, çantamızda, cebimizde… Ne kadar verimli kullandığımız tartışılır birçok kişi konuşmak, mesajlaşmak ve sosyal medyaları için kullanıyor. Peki, hayat kurtaran uygulamalardan haberdar mıyız? Ülkemizin göz ardı edilemez bir gerçeği var, kadına şiddet…

 

Şiddete uğrayan kadınların ve çocukların hayatlarını kurtaran bir uygulamadan bahsetmek istiyorum sizlere, birçoğunuz duymuştur ama belki hala indirmemiş olabilirsiniz. Sadece eşiniz, dostunuz, sevgilinizden gelecek olan şiddetleri düşünmeyin. Bindiğiniz bir takside ya da toplu taşıma aracında, yolda yürürken, trafikte yol verme tartışmaları yaşanırken kadınlar toplumun her alanında şiddete maruz kalıyor. İşte bu tarz durumlarda kendinizi koruyabileceğiniz ve hızlıca polise haber verebileceğiniz KADES uygulaması mutlaka telefonunuzda olmalı.

 

KADES Nedir, nasıl kullanılır?

İçişleri Bakanlığı'nın kadına yönelik şiddet vakalarına hızla müdahale edebilmek için bir tıkla ulaşılabilen uygulaması KADES… KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanıyor.

Hayat kurtaran uygulama ‘KADES’