KİŞİSEL BLOG

Artık herkesin cebinde akıllı telefonlar ve olur olmadık insanlar fotoğraflarınızı çekebiliyor. Hele de son zamanlarda haberlerde sık gördüğümüz bir şey var ki gerçekten hem mide bulandırıcı hem de biz nerede yaşıyoruz dedirtiyor insana… Metroda, yolda, AVM’de, iş yerinde kadınların haberleri olmadan fotoğrafları çekiliyor. Kimisi fark ettiği an tepki veriyor, kimisi fark etmiyor, kimi ise maalesef fark etse de ses çıkaramıyor. Peki böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerekiyor?

 

1 ile 5 yıl arası hapis cezası

İzinsiz olarak kamuya açık alanda özel hayatın gizliliğini ihlal edecek nitelikte fotoğraf/video çekimi yapılması fiili ‘Özel hayatın gizliliği’ suçunu oluşturuyor. Bu suçun cezası ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasının bir kat arttırılmış halidir. Çekilen fotoğraf/videoların ifşa edilmesi yahut basın ve yayın yolu ile yayımlanması halinde ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilir. Ayrıca ‘Kişilerin huzur ve sükununu bozma, Kişisel verilerin kaydedilmesi ve verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçlarının oluşabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Fotoğrafı çeken kişinin telefonunu kırmayın, suçlu olursunuz

İzinsiz olarak fotoğraf/video çekimine maruz kalan kişiler, tepki olarak çekim yapılan telefonu kırabiliyor ya da kişiyi darp edebiliyor. Böyle bir durumda suçsuzken suçlu durumuna düşersiniz, kişi sizi şikayet ederse mala zarar verme ya da kasten yaralama suçundan ceza alırsınız.

 

Gizlice fotoğrafınızın çekildiğini anladığınızda ne yapmalısınız?

Kişinin izinsiz olarak özel hayatının gizliliğini ihlal edecek nitelikte fotoğraf/video çekimine maruz kalması halinde 6 ay içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına yahut kolluk kuvvetlerine şikayetini bildirmesi gerekmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacak soruşturmada şüphelinin fiilinin suç teşkil ettiği kanaatine varılırsa şüpheli hakkında iddianame düzenlenerek ceza davası açılabilir. Ceza yargılamasında şüphelinin üzerine atılı fiili işlediği sabit hale gelirse sanık mahkemece cezalandırılacaktır. Şartların sağlanması halinde sanığa verilecek ceza ertelenebilir yahut hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir.

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Kadınlar izinsiz fotoğrafları çekildiğinde ne yapmalı?