KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

İnstagram’ın bir algoritması var bunu sosyal medya kullanıcılarının birçoğu biliyor ama algoritmaya nasıl ayak uyduracağını bilmiyor. Algoritmaya ayak uydurmayan hesaplar yerinde sayıyor ve kaybolup gidiyor. Bugün sizlerle instagram algoritmasını konuşacağız. Daha fazla etkileşim elde etmenin ipuçları… 


Kural 1 – instagramın nimetlerinden faydalanın
Instagram’da sadece post paylaşımı yeterli değildir, hikaye ve reels paylaşımları da yapmalısınız. Reels paylaşımları etkileşimi arttıran en önemli faktörlerden birisi olduğunu unutmayın. Son dönemde özellikle reels reklamları önemli görünürlük sağlıyor. Kimi zaman yeni açılmış sayfaların bile reels videolarını milyonlar izleyebiliyor. 
 

Reels paylaşımları nasıl olmalı?
Max 15-20 saniye olmalı 
Popüler müzikler kullanın 
Trendleri takip edin -tiktoktan faydalanabilirsiniz- 
İlk 2-3 saniyede ilgi çeken video izleniyor bu yüzden ilk saniyeler çok önemli 
 

Kural 2 – Hesabınıza özel bir konsept belirleyin
Hesabınız işletme ve içerik üreticisi unvanına sahipse mutlaka içeriklerinizi konsept bir tasarım oluşturarak paylaşmalısınız ve mutlaka kendi düzeninizi oluşturmalısınız. Zamanlama olarak haftalık veya günlük paylaşacak şekilde içeriklerinizi belirlemeniz gerekiyor. İçerik elbette önemli, ancak sunulma tarzı da görsel olarak cezbedici olmalı. Kullanıcılara görsel bir şölen sunmalı ve daha çok vakit geçirmeleri için keyifli bir alan sağlamalısınız. Kullanıcı, hesabınız için büyük emek harcadığınızı fark ettiğinde beğenisini sizinle etkileşime geçerek gösterecektir.
 

Kural 3 – Keşfete düşmelisiniz 
Etkileşimi artırmak için özellikle İnstagram’ın keşfet bölümüne düşmek çok önemli. Keşfet bölümünde yer almak için mutlaka bilgilendirici paylaşımlar yapmalısınız. Tanıtımını ve satışını gerçekleştirdiğiniz ürünün özellik ve faydalarını ön plana çıkaran 2-3 cümleden oluşan bir metin ile paylaşmanız daha etkili olacaktır. Kullanıcılar, daha fazla bilgiye ulaşmak adına hesabınıza göz atacak ve etkileşiminiz artacaktır. Burada çok uzun metinler değil, hap bilgiler paylaşmanız önemli. Aynı zamanda bilgilendirici içeriklere link koyarak da kullanıcıların direkt ürüne ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. 
 

Kural 4 - Paylaşımlarınıza Kullanıcıları Dahil Edin
Hikaye paylaşımlarında mutlaka kullanıcıları dahil edebileceğiniz içerikler üretin. Örneğin, soru-cevap, anket ve oylama yaparak etkileşimi artırabilirsiniz. Konuların dikkat çekici olması etkileşimin artmasını sağlayacaktır. 
 

Kural 5 - Kullanıcılarla Etkileşime Geçin
Hesabınızda ne kadar çok etkileşime geçer ve vakit geçirirseniz paylaşımlarınızın da görünürlüğü o kadar artış gösterecektir. Sizi takip edenleri takip edebilir, beğeni ve yorumlarla diğer hesaplarla iletişime geçebilirsiniz. Sadece paylaşım yapan bir hesap değil, iletişim halinde olan bir hesap olmanız gerekiyor. Paylaşımlarınıza yorum yapan kullanıcılara mutlaka yanıt vermek veya direkt mesajlara hızlıca dönmeniz sadık takipçilerinizin olmasını sağlayacak bu kullanıcıların yeni takipçi getirmesini sağlayacaktır. 
 

Kural 6 - Sponsorlu Reklamlara Bütçe Ayırın
Hedef kitlenize ulaşmada en kesintisiz yol, şüphesiz sponsorlu reklamlardır. Hedef kitle kriterlerinizi oluşturarak düşük bütçeler ile doğrudan potansiyel takipçilerinize ulaşabilirsiniz. Sponsorlu reklamlarda en önemli etken, içeriğin dikkat çekici olarak tasarlanmasıdır. Özel bir konsept veya merak uyandıran bilgiler ile içerik paylaşmak kullanıcıların ilgisini çekmenizi sağlayacaktır. Doğru içerik ile kurgulanan sponsorlu ilanlarda 5-15K takipçi elde edilebilir. 

İnstagram’da etkileşimi arttırmanın yolları