KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Geçtiğimiz günlerde Trendyol’da mağaza nasıl açılır neler gerekir diye bir blog yazmıştım, sizlerden e-ticaretle ilgili çok fazla soru gelmişti . Şimdi de e ticarette markanızı nasıl ileri taşırsınız, e ticaretteki büyümeyi nasıl sağlarsınız bu konuyla ilgili bilgiler paylaşmak istedim.

 

Doğru hamleleri yapar ve e ticaret sitenizi müşteri odaklı şekilde yönetirseniz çok başarılı olabilirsiniz. Amazon, e-Bay, Alibaba, JD.com gibi birçok uluslararası e-ticaret sitesi her yıl yüz milyarlarca dolarlık ciroya ulaşarak, milyonlarca kişinin üretim, depolama, lojistik, pazarlama ve müşteri temsilcisi gibi alanlarda istihdamını sağlıyor. 

Türkiye’de de 2021 rakamlarına göre 250 bini aşan yerli e-ticaret siteleri arasında ciddi bir rekabet söz konusu. Salgının etkisiyle uzaktan alışverişin gıdadan temizlik malzemesine, giysiden otomobil yedek parçasına kadar geniş bir alana yayılmasının ardından yüzde 70 oranında artan e-ticaret hacmi 328 milyar TL’ye ulaştı. 2022 rakamlarının 400 milyar TL’yi rahatlıkla aşması beklenirken, bu rakamdan aslan payını ise ancak dijital pazarlama yapan e-ticaret siteleri alabiliyor. 124 ülkede e-ticaret sitelerinin kuruluş, pazar yeri yönetimi, pazarlama ve raporlama faaliyetlerini üstlenen Digital Exchange’in uzman ekibi, markalara e-ticaret sitesi kuruluşu ve yönetimi hakkında bir dizi öneride bulundu.

 

Profesyonel Yönetim Kazandırıyor

Bir markanın ne kadar eski, algısının ne kadar yüksek olduğu e-ticarette de aynı başarıyı sağlayabileceğinin garantisi değildir. Aynı şekilde bir markanın da yeni kurulmuş olması e-ticarette başarısızlık için bir gerekçe değildir. Önemli olan e-ticaret sitesinin doğru yönetilmesidir. Öncelikle hedef kitle doğru belirlenmelidir. Kitleye uygun ürünün yine rekabetçi bir fiyat politikası benimsenerek sunulması gerekir. Ardından dijital pazarlama yapılmalıdır. E-ticaret sitelerinin en yoğun tanıtıldıkları ve müşteri kazandıkları alanlar Instagram, YouTube, Facebook, Twitter, TikTok ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından oluşuyor. Dünyada 4.5 milyar kişi, Türkiye’de ise 60 milyonu aşkın kullanıcısı olan sosyal medyada doğru kitleye doğru Infulencer ile yapılacak pazarlama çalışması e-ticarette markayı birkaç adım öne çıkarır.

 

E- ticaretin ülke ekonomisindeki payı 1 Trilyon TL'yi aşacak 

Yayımlanan raporlara göre e-ticaretin gelecek 4 yılda 2.3 katına çıkması bekleniyor. Öte yandan birçok köklü marka da geleneksel mağaza yatırımı yerine e-ticaret ve e-ihracata odaklanacaklarını ilan etti. Fiyat performans araştırması yaparak alışveriş yapmak geleneksel alışverişin yerini almaya başladı. Bu alışkanlığın daha da artacağı ve yakın gelecekte e-ticaretin ülke ekonomisindeki toplam payının 1 trilyon TL’ye doğru ulaşacağını unutmamak gerek. Bu büyük pastadan pay almak için de markaların e-ticarete odaklanması, halihazırda profesyonellerden yardım alarak;

- E-ticaret sitesi kurulumu ve yönetimi

- Ürün pazarlaması

- Sosyal medya kampanyaları

- Marka bilinirliği ve algısı yolunda çalışmalar gerçekleştirmeleri onların faydalarına olacaktır.  

 

 

E- ticarette doğru ekiple çalışmak çok önemli 

Doğru bir ekiple yapılacak pazarlama çalışmasıyla markaların hem kazanç sağlaması hem de hedeflerine kısa sürede ulaşmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor. Buna da etkin pazarlama deniyor. Bunun için ülkeyi ve dünyayı tanıyan uzman ekiplerle gerçekleştirilecek kampanyalar, markaların sınırları aşarak büyümesini ve rekabetçi olarak daha fazla tanınmasını beraberinde getirecektir.

E – ticarette markamı nasıl büyütürüm?