KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Kendinize bir internet sitesi kurmak istiyorsunuz, öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri alan adı bulmak olmalıdır. Peki domain yani alan adı alırken nelere dikkat etmelisiniz? Kolay kurulum ya da çok kapsamlı bir siteye ihtiyacınız var ama aklınız karıştı çünkü aradığınız gibi bir isim bulamıyorsunuz.

 

İŞİNİZİ DOĞRU YANSITAN ALAN ADI SEÇMELİSİNİZ

 

Alan adı alırken dikkat etmeniz gerekenler ilki adres çubuğuna yazılacak olan isminizin yapacağınız işi ya da sizi doğru temsil etmesidir. Doğru bir isim tercihi yapmak arama kanallarında yapılan aramalarda da doğru yönlendirme yapılabilmesini sağlayacaktır. Yani bir organizasyon işi yapıyorsanız alan adınıza xxxorganizasyon.com olarak almanız sizin doğru bir alan adına sahip olduğunuzu göstermektedir.

 

TÜRKÇE KARAKTERDEN UZAK DURULMALI

 

Bir diğer konu ise, alan adında Türkçe karakter kullanılamaması sebebiyle mümkün olduğunca Türkçe karaktersiz isimler tercih etmek, sümbülüngülü.com yazamadığınızda sumbulungulu.com oluyor ve söylemesi, yazması, bulması zorlaşıyor.

 

AKILDA KALICI ALAN ADI SEÇMEK

 

İnsanlar akıllarında kolay kalan site isimlerini daha sık ziyaret eder, uzun ve karmaşık olan alan adı isimleri akılda kalmadığı için kalıcı bir etki yaratmayabilir. Bu yüzden mutlaka kısa, akılda kalıcı ve dikkat çekici bir alan adına sahip olmalısınız.

 

ALAN ADI MÜSAİTLİĞİNİ NASIL SORGULARSINIZ?

 

Kendinize SEO kurallarına anahtar kelimelere uygun, işinizi yansıtan, kısa ve akılda kalıcı bir alan adı listesi çıkardınız. Ama bu alan adlarının başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını bilemiyorsunuz, bazıları boş gözükse de daha önce biri tarafından satın alınmış ama kullanılmıyor olabilir. Bunu anlayabilmenizin en kolay yolu alan adı satışı yapan sitelerden kontrol edebilirsiniz. Benim en sık kullandığım alan adı satışı yapan kurumlar; Wix, Godaddy, turhost, IHS, natro, Türk Ticaret

 

Umarım faydalı olmuştur, her türlü soru ve görüşünüz için bana maille ulaşabilirsiniz. Anlık hitiniz yüksek, keyfiniz bol olsun.

Sevgiler

 

Alan adı (Domain) seçerken dikkat edilmesi gerekenler