KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Marka tanıtımlarınızda kullanabileceğiniz farklı bir dil olan advertorial yazılar banner, billboard ya da reklam tasarımlarından daha etkili olabilir. Reklamlar günümüzde insanları çok etkilerken bazen de ters etkilere sebebiyet verebiliyor. Fakat advertorial olarak doğru ve abartıdan uzak, yalın yazılan tanıtım yazıları çok daha farklı etkilere yol açabilir. Peki advertorial nedir?

Haberleştirilmiş tanıtım yazısı olarak tanımlarsak yanlış olmaz diye düşünüyorum. Okuyucunun reklam olarak algılamadığı daha çok verdiği bilgileri değerlendirdiği yazılardır. Okuyan kişi metnin içerisine yerleştirilmiş tanıtımları algılar ama reklam olarak görmez.

 

ÖZEL HASTANE ADVERTORIAL YAZISI NASIL OLUR?

 

Örneklendirmek gerekirse, özel bir hastanedeki profesör doktor uzmanlık alanıyla ilgili gerekli bilgiler veriyor. Çocuk doktoru olduğunu varsayalım, çocukların beslenmesi, çocukların gelişim çağında yakalanabileceği hastalıklar, alerjiler, tedavileri gibi konularda bir makale yazıyor. İşinin detaylarını gereklerini doğru şekilde ifade ediyor.  Arama motoruna çocuğunun alerjisiyle ilgili belirtileri yazan ebeveyn çocuk doktorunun makalesiyle karşılıyor ve sonrasında doktordan randevu alarak çocuğunun tedavisi için kendisiyle görüşmeye gidiyor. Böylece hem okuyucu çocuğunu tedavi ettirmiş oluyor, hem özel hastane yapmak istediği tanıtımı yapmış oluyor.

 

GİYİM MARKASI ADVERTORAIL NASIL YAZILIR?

 

Bir giyim markası olarak yeni sezon ürünlerinizi tanıtmak istiyorsunuz, en zor yazılan advertorial yazılardan biridir çünkü ne olursa olsun metnin bir yerinden sonra reklama dönmesi gibi bir risk söz konusudur. Bu riski göz önünde bulundurarak mutlaka çok dikkatli ilerlenmesi gerekmektedir. Ünlü bir oyuncu ya da mankenle yapılan anlaşmanın duyurulması olarak yazılabilecek olan bir metin her zaman okuyucuya cazip gelebilir. Sevilen ve çok fazla fan grupları bulunan ünlü sanatçıların üzerinden ilerlenen metin sonrası marka bahsi geçen sanatçı gibi giyinmeyi seven ve hatta sadece hayranlıklarından dolayı aynı markadan giyinmek isteyen okuyucular tarafından ilgi görecektir.

 

ADVERTORIAL YAZILAR ÖVGÜ İÇERMEMELİ

 

Bu tarz örnekleri çok farklı sektörlerde de uygulamak mümkün. Tabi bu tanıtım yazılar asla markayı, kurumu ya da şahısları öven, Türkiye’nin dünyanın ilkleri arasında olduğunu vurgulayan abartılı yazılar olmamalıdır. Övgü dolu olan tanıtım yazıları reklam olarak algılanır ve okuyucuların güvenini sarsar. Bir de önemli noktalardan bir tanesi bu metinlerin SEO uyumlu içerikler olması gerekmektedir. SEO uyumlu metinler Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alacağı için okuyucuların daha hızlı erişebilmelerini sağlar.  Umarım faydalı olmuştur, her türlü soru ve görüşünüz için bana maille ulaşabilirsiniz. Anlık hitiniz yüksek, keyfiniz bol olsun. Sevgiler 

Advertorial nedir, nasıl yazılır?