KİŞİSEL BLOG

Kadınların izinsiz fotoğraf çekimi

Facebook Kan Bağışı Aracı daha önce duydunuz mu bilemiyorum ama gerçekten insanlık için çok güzel bir hizmet bence herkes duymalı ve kullanmalı. Dünya çapında 145 milyondan fazla Facebook kullanıcısı tarafından kullanan kan bağış aracı artık Türkiye’de de yerini aldı.  Peki nedir bu Facebook Kan Bağışı Aracı?  

 

Kan bankalarına ve kan bağış noktalarına erişimi kolaylaştıran bir uygulama diyebiliriz, bu süreç içerisinde ihtiyaç duyulan bölgelerde olağan üstü durumlarda kan bağışçılarının yönlendirilmesini sağlayacak.

 

Facebook Kan Bağışı Aracı Nasıl Kullanılacak?

Facebook’un Kan Bağışı Aracı, insanların çevredeki kan bağış merkezlerinden kan bağışı çağrıları almak için kaydolmalarının ardından gönüllü kan bağışları arasına katılmalarını amaçlıyor. Bu özellik, insanların kan bağışı yapabilecekleri merkezleri bulmasına ve yakınlarındaki bir kan bağışı merkezi kana ihtiyaç duyduğunda bilgilendirilmelerine yardımcı olmak için hayata geçirildi. 18-65 yaş arasındaki Facebook kullanıcıları, platforma kaydolabilecek ve kan bağışı ile ilgili güncellemeleri almaya başlayabilecek. Kullanıcıların kan bağışında bulunup bulunamayacağı yaş, sağlık durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak belirlenecek. Kan Bağış Aracı kullanıcıları, yakınlarında kan bağışına ihtiyaç duyan kan bağış merkezleri hakkında bilgilendirilecek ve haber akışlarında karşılaşacakları bildirimler ile kan bağışı yapmaları konusunda teşvik edilecek.  Kullanıcılar, uygulama sayesinde kan bağışı ile ilgili hatırlatmalar kurabilecek, aile ve arkadaşlarını kan bağışında bulunmaya davet edebilecek.

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Kojo Boakye, “Meta olarak dünyanın farklı yerlerinde kan bulunamadığında kullanıcılarımızın ve kan bankalarının, değer verdikleri insanlar için kan bağışı istemek için Facebook'a yöneldiğini gördük. Dünyanın her yerinden insanlara ulaşabilen platformumuzu, gönüllü bağışlara ilham verecek ve insanların birbiriyle bağlantı kurabilecekleri bir yer haline getirerek insanların güvenli kan elde etmesine yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğimizi fark ettik ve 2017'de kullanıma açılan bir kan bağışı özelliğini hayata geçirdik. Bugün Türkiye’de de kullanıma sunduğumuz bu özellik sayesinde, yerel kan bankalarını daha fazla insan ile tanıştırmak ve kan eksikliğinin azaltılmasına yardımcı olmak için önemli bir adımı atmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

ABD’de kan bağış aracının kullanıma sunulmasının ardından iki ay içerisinde, Facebook'un kan bağışı özelliği, ABD'de daha önce kan bağışlamamış olan bağışçılardan gelen bağışları %19 oranında artırdı.  Birleşik Krallık ’ta 450 bin ve Finlandiya'da sırasıyla 20 binden fazla Facebook kullanıcısı, kan bağışı merkezlerinden bildirimler alabilmek için kayıt yaptırdı.

Facebook Kan Bağışı Aracı ile Türkiye’ye girdi